Всеки знае какво би се случило след като отвори кранчето на чешмата вкъщи… но знаем ли какво се е случило преди това? Нека заедно се гмурнем в дневника на една чаша вода и проследим пътешествието й от нейния до нашия дом. Дневникът ще представи инж. Радослав Тонев от Университета по архитектура, строителство и геодезия. Това е част от програмата на музей за Нощта. Ще можете да видите и демонстрация на образователна инициатива „Университет за деца“, от която ще научите за восъка и втвърдяването отвън навътре, лавата лампа, континенталния дрифт, земетресенията, сеизмичните вълни и ефекта им върху високите сгради, както и кой е най-земетръсният регион на планетата.
О още за водата- Мистерията на канала и тайните на пречистването на отпадъчни води. Питали ли сте се какво се случва с водата, след като я използваме? Хабим ли я или я връщаме на природата? Защо пък да трябва да се пречиства отпадъчната вода? Отговорите на тези и много други интересни въпроси, свързани с пречистването на отпадъчни води, открийте в представянето на д-р инж. Добрил Вълчев от Университета по архитектура, строителство и геодезия.
Химиците от Корпуса за бързо гърмене при Факултета по химия и фармация на СУ „Св. Климент Охридски“ ви канят на научен каламбур от гърмежи и пукотевици, химични опити и демонстрации. О, гръм и мълнии!
Регионалният исторически музей в град Плевен е научен и културно-просветен институт. Осъществява своята дейност по издирването, проучването, представянето, опазването и популяризирането на паметниците на културата, природните образци, флората и фауната на територията на Плевенска област, където са разкрити значими археологически обекти – римският град Улпия Ескус при с. Гиген, късноантичната и ранновизантийска крепост Сторгозия край Плевен, средновековната българска крепост в Никопол. По профил музеят е общоисторически с природонаучен отдел.
В структурата му са включени следните основни специализирани направления и обслужващи звена: Археология; История на България ХV – ХІХ в.; Нова и най-нова история; Етнография; Природа; Фондове, научен архив и специализирана библиотека; Връзки с медиите и музейни образователни програми; Ателие за реставрация и консервация; Фотолаборатория.